SKÓRY
 


Skóry Wierzchnie

Na wierzchy niemal wszystkich rodzajów butów najodpowiedniejsze są licowe skóry cielęce. Elastyczne, gładkie i łatwe w konserwacji zachowują stosunkowo dużą odporność na warunki atmosferyczne. W pracowni JK używamy skór pochodzących z Polski, Austrii, Anglii, Francji i Niemiec.

Na letnie, lżejsze buty można zastosować licowe skory kozie, zwane giemzami. Nie maja one jednak dużej wytrzymałości więc, mimo ich urody, nie są polecane na wielosezonowe buty męskie. Najlepsze giemzy są wyprawiane i pięknie barwione na południu Europy.

Skóry bydlęce przeznaczone są do szycia cięższego obuwia o charakterze sportowym. Wyglądem mogą przypominać skóry cielęce, jednak ze względu na większa grubość i wagę oraz gorszą jakość lica nie nadają się na buty luksusowe. W naszej firmie prawie nie używane.

Najwłaściwszym wyborem na solidne buty jesienno - zimowe jest Cordovan, czyli specjalnie wyprawiana skora z zadów końskich. Jest niezwykle trwała i prawie obojętna na wilgoć. Z upływem pięknie sie patynuje. Najsłynniejsze Cordovany produkuje się w USA, ponadto wyprawiane są w Hiszpanii, Japonii i na Węgrzech.

Wyjątkowym rodzajem skóry jest kangur. Cienka i miła w dotyku jak giemza oraz mocna jak skóra cielęca. Używana zazwyczaj do produkcji najlepszego obuwia sportowego (wyczynowego), piłek rugby oraz do szycia luksusowych pantofli. Importowana z Australii i Włoch.

Jedne z najdelikatniejszych butów szyje się z zamszu. Jest to aksamitna w dotyku skóra cielęca lub kozia, doskonale oddychająca i nie męcząca stóp. Niestety jest nieodporna na przemakanie i łatwo może ulec zabrudzeniu. Najlepsze zamsze pochodzą z Anglii, Włoch i Francji.

Podobne do zamszu są skóry typu nubuck, jednak jako znacznie grubsze i sztywniejsze nadają się raczej na mocne męskie buty weekendowe. Po specjalnej impregnacji staja się wysoce wodoodporne. Najsłynniejsze pochodzą z Włoch i Anglii.

Jucht jest skórą w pełni wyprawianą metodami roślinnymi, bez użycia agresywnej chemii. Niemal zawsze wykańczany jest w naturalnym kolorze żółto-brązowym. Typową właściwością tych skór jest skłonność do zmiany koloru na ciemniejszy po każdym kontakcie z wodą. Będzie dobrym wyborem na solidne buty użytkowe, np. jezdzieckie w stylu Western.

Buty uszyte ze skóry strusi mają opinię niezwykle komfortowych. W istocie, dzięki licznym porom na powierzchni, skóra znakomicie oddycha a jej miękkość umożliwia idealne ułożenie się do kształtu stopy. Cechą charakterystyczną w wyglądzie skory strusiej to wyrazne wypustki będące pozostałością po grubych piórach. Niegdyś sprowadzana z południa Afryki, obecnie z hodowli europejskich.

Najbardziej szykowne buty szyje się ze skór gadzich. Dominują jaszczurki i węże, jednak ich popularność przyćmiewana jest przez najmodniejsze obecnie krokodyle i aligatory. Skory gadzie pochodzą z krajów tropikalnych, w większości z farm hodowlanych. Najlepsze ulokowane są na Florydzie, Australii, Malezji i RPA.

Okazjonalnie jesteśmy w posiadaniu innych egzotycznych skór np. z żab, z płaszczek czy rekinów. Zazwyczaj przywożone są z wysp południowego Pacyfiku i stanowią sporą atrakcję dla amatorów projektów absolutnie niezwykłych.


Krokodyl

Płaszczka sting-ray

Pyton

Struś

Rekin

Cordovan

Jaszczurki

Ucho słonia


Skóry Podeszwowe

Wspólną cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można rzec, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają walory użytkowe. Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje sie, że około 30% "oddychania" butów odbywa się przez podeszwy. Jeśli spody butów będą zamiast ze skóry zrobione z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraznie wcześniej. Następna cecha wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać nawet przeszło 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci. Kolejną zaletą spodów skórzanych jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej ekologiczny i neutralny, czyli obojętny dla organizmu. Szyte podeszwy ze skóry można też znacznie częściej i solidniej reperować bez obawy o utratę ich walorów użytkowych i estetycznych.

Najlepszą skórą na spody ekskluzywnego obuwia jest krupon bydlęcy, tzn. gruba skóra z części grzbietowej . Po specjalnym procesie garbowania skóra ta jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie. W pracowni JK używane są krupony krajowe, austriackie, włoskie i najsłynniejsze niemieckie, pochodzące z wiekowej garbarni RENDENBACH.


Galeria     Akcesoria     Zamówienia     Skóry     Produkcja

Naprawy i konserwacja     Historia

Copyright © 2006 Jan Kielman. Wszelkie prawa zastrzeżone.